Jesienne porządki – gruntowne sprzątanie przed nadejściem chłodnych dni

W ciągu roku przychodzą takie momenty, w których zakasujemy rękawy i bierzemy się do generalnych porządków, sprzątając wszystko dookoła i przygotowując się na cięższe (przynajmniej do sprzątania) czasy. Zazwyczaj dzieje się to wiosną, kiedy to szykujemy się na cieplejsze miesiące oraz jesienią, kiedy w perspektywie mamy chłód, a na zewnątrz i wewnątrz – mnóstwo rzeczy, których później nie będziemy w stanie „ogarnąć”. Co zatem zrobić w pierwszej kolejności, szykując się do jesiennych porządków? Jak je zaplanować, aby uczynić je nie tylko łatwiejszymi, ale też bardziej efektywnymi?

Dobry plan podstawą w jesiennych porządkach

Podchodząc do jesiennych porządków nie powinniśmy „z grubsza wszystkiego ogarniać” – ma być solidnie, kompleksowo i czysto, w każdym tych słów znaczeniu. Właśnie dlatego liczy się posiadanie odpowiedniego planu, zawierającego w sobie każdy z aspektów, którymi będziemy chcieli się zająć oraz wszystko to, co będziemy do tego potrzebować.

W czasie planu warto też zaznaczyć sobie, które z prac będziemy w stanie wykonać samodzielnie, a w przypadku których będziemy musieli zatrudnić profesjonalistów. Ma to ogromne znaczenie w całym procesie – firmy zewnętrzne, jak chociażby te do prania dywanów, warto bowiem zatrudniać pod koniec całych porządków. Po cóż bowiem prać ten przykładowy dywan, jeśli po ścieraniu kurzu te zapewne na niego trafią?

Właśnie po to jest plan – aby pomóc nam to wszystko zorganizować w jak najbardziej logiczny sposób.

Taras i ogród – jak przygotować je na zimę?

Naturalnym jest, że jesienne porządki rozpoczynamy od przestrzeni wokół naszego domu czy mieszkania (w tym drugim przypadku mamy zdecydowanie mniej do zrobienia), z której będziemy musieli pozbyć się mebli ogrodowych, leżaków, hamaków oraz wszystkich tych elementów, które nie poradzą sobie z mrozem i nie do końca przychylnymi przebywaniu na zewnątrz warunkami atmosferycznymi. Najlepiej zabrać je wszystkie do domu i schować czy to w piwnicy, czy też w pomieszczeniu gospodarczym. Pamiętajmy, żeby elementy drewniane właściwie oczyścić i chronić (na przykład specjalistycznymi środkami), by dobrze przetrwały okres swojego „spoczynku”.

Jeśli posiadamy ogród czy podwórko, jesienią powinniśmy po raz ostatni w tym sezonie skosić trawę, co dodatkowo ją wzmacnia, ale też zagrabić liście, wrzucając je w worki na śmieci czy do specjalnego kompostownika. Powierzchnię tarasu i ogrodu warto dokładnie zamieść i oczyścić – podobnie, jak balustrady i mniejsze ich elementy.

Domowe porządki, czyli co zrobić wewnątrz? sprzątanie i pranie wykładzin

Nieodzownym elementem jesiennych porządków jest również sprzątanie wewnątrz domu. Zazwyczaj bierze ono pod uwagę wiele czynności, których nie wykonujemy absolutnie codziennie, a zaledwie sporadycznie – właśnie raz lub dwa razy do roku. Mowa tutaj między innymi o:

  • myciu okien, które w czasie chłodniejszych dni byłoby co najmniej nieprzyjemne (by nie powiedzieć, że niewykonalne). Mycie powinno objąć zarówno „główne” okna, jak i wszelkiego rodzaju inne powierzchnie szklane, które zwykle pomijamy;
  • praniu dywanów – nie ma co się oszukiwać – tego nie robi się na co dzień; warto jednak zachować w tym regularność zdając sobie sprawę z tego, że odkurzanie nigdy nie wystarczy; mnóstwo kurzu, plam czy chociażby potu z nagich stóp dostaje się do wnętrza dywanu, co po jakimś czasie sprawia, że traci on mnóstwo walorów estetycznych; jesień jest najbardziej właściwym czasem na zwrócenie na to uwagi;
  • zadbaniu o tapicerkę mebli – meble są zwykle bardzo drogie i nie dziwi fakt, że chcemy o nie dbać; gruntowne czyszczenie tapicerki foteli i kanap, choć bardzo ciężkie do samodzielnego przeprowadzenia, znacznie zwiększy ich żywotność i sprawi, że będą się prezentowały zjawiskowo, „jak nowe” – również te najbardziej przez nas eksploatowane;
  • sprzątaniu przestrzeni za meblami – choć zawsze odkładamy to na bliżej nieokreśloną przyszłość, gruntowne porządki powinny zakładać również odsunięcie mebli i wyczyszczenie przestrzeni za nimi. Często może nas bardzo zaskoczyć to, co jest w stanie gromadzić się w miejscach teoretycznie przez nas nieużywanych i pozostawionych samym sobie – a to wszystko trzeba usunąć. Chociażby właśnie jesienią.

Nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić sami, a nie każdą z rzeczy powinniśmy wykonywać samodzielnie. Pranie dywanów na przykład warto powierzyć profesjonalnej firmie – podobnie, jak czyszczenie tapicerki foteli i kanap, tak delikatnej, wrażliwej i łatwej do uszkodzenia przy nie do końca właściwej technice mycia.

Podsumowanie

Jesienne porządki dla mnóstwa osób stanowią coś, bez czego nie mogłyby wejść w zimę, a dla wszystkich powinny być czymś koniecznym do wykonania celem przygotowania własnego domu do okresu, w którym będzie się spędzać najwięcej czasu w jego wnętrzu. W ich prawidłowym przeprowadzeniu z pewnością pomoże właściwy plan, dzięki któremu zorganizujemy naszą pracę i nie pominiemy żadnego aspektu kompleksowych przygotowań do chłodniejszych dni. Choć cały proces nie należy do najprzyjemniejszych oraz najbardziej przez wszystkich wyczekiwanych, jest konieczny do przeprowadzenia. Odpowiednio rozplanowany, wcale nie musi być taką katorgą, z jaką można go kojarzyć. Sprawdź: