Idealne podłoże pod wykładzinę

Płytki, panele, parkiety i wykładziny – sposobów na pokrycie podłoża jest całe mnóstwo. Choć w chwili obecnej zdecydowanie najpopularniejsze są płytki i panele, coraz większą popularność zyskują wykładziny elastyczne. Niegdyś kojarzone przede wszystkim z obiektami użyteczności publicznej, dziś stają się coraz częstszym obiektem zainteresowania ze strony osób inwestujących we własne domy i mieszkania. Dlaczego tak się dzieje? To wynika przede wszystkim z ich trwałości, łatwości w układaniu, ale i nietuzinkowego wyglądu. Mimo wszystko jednak aby w ogóle móc myśleć na temat ich zastosowania, należy odpowiednio do tego przygotować podłoże. Jak to zrobić? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie podłoże pod wykładzinę?

Zastanawiając się nad tym, jak ważne jest właściwe podłoże pod wykładzinę, ale i pod jakikolwiek inny element wykończeniowy podłogi, musimy zdać sobie sprawę z tego, że jest to część każdego pomieszczenia najbardziej narażona na ścieranie, zabrudzenie i różnego rodzaju obciążenia. Właśnie dlatego wymaga się od niego trwałości, solidności, ale przede wszystkim bycia podstawą dla dowolnego rodzaju nawierzchni.

Odpowiednie podłoże tak właściwie jest ważniejsze od samego jego pokrycia. To ono jest przecież odpowiedzialne za wszystko poza wyglądem zewnętrznym. Podczas gdy wykładzinę – w przypadku uszkodzenia – można łatwo wymienić, efekty położenia jej na niewłaściwie do tego przygotowanym podłożu mogą być ciężkie do odwrócenia i kosztowne w naprawie. Właściwe podłoże da nam pewność tego, że będziemy stąpać po czymś solidnym i zapewnimy sobie długoletnią eksploatację podłogi.

Jak przygotować podłoże pod wykładzinę?

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać ku uczynieniu podłoża idealnym pod wykładzinę jest ocena jego stanu. Nie powinniśmy mieć z nią problemu, jeśli tylko mamy do czynienia z mieszkaniem czy domem w stanie deweloperskim – inaczej jednak będzie, jeśli nie kupowaliśmy z rynku pierwotnego albo też nie wykańczamy podłogi pierwszy raz, a przeprowadzamy jej gruntowny remont. Podstawą w tym wszystkim jest równość – w ostatecznej wersji nie może być mowy o jakichkolwiek odchyłach w jej zakresie. Jeżeli takowe się zdarzą, będziemy musieli podjąć się wyrównania, którego skala zależy właśnie od ich stopnia. Wstępna ocena nie powinna jednak dotyczyć wyłącznie nierówności. Powinna brać pod uwagę również wilgotność, ale też wszelkiego rodzaju pęknięcia i rysy.

Po fazie, w której ocenimy aktualny stan podłoża, z którym musimy sobie poradzić, będziemy zmuszeni zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju chemię budowlaną niezbędną do jego poprawy (jeśli oczywiście będzie taka potrzeba). Musimy też dowiedzieć się, jak tak właściwie takowej dokonać i do jakiego standardu powinniśmy dążyć. Wilgotność podłoża cementowego na przykład nie powinna przekraczać dwóch procent, a na podłożu nie możemy mieć do czynienia z jakiegokolwiek rodzaju pęknięciami, ale też zgrubieniami. Podłoga musi być prosta (akceptowalne odchyły na odcinku metrowym nie mogą przekraczać 1 mm), ale też wolna od kurzu i zanieczyszczeń (farb, zapraw i innych). Słowem – idealna.

czyszczenie dywanów

Kiedy najlepiej przystąpić do montażu wykładziny?

Najbardziej optymalnym momentem do  tego, by zacząć układanie wykładzin podłogowych jest ten, w którym zakończyliśmy już wszelkie prace wykończeniowe. Całe pomieszczenie, nad którym będziemy pracowali musi być suche – włącznie z tynkami i masami szpachlowymi, które zastosowaliśmy na ścianach w pomieszczeniach docelowych. Podchodząc do montażu wykładziny musimy sprawdzić dokładnie, czy dostaliśmy taką, jaką zamawialiśmy – mowa nie tylko o wyglądzie, ale i o pochodzeniu (ta sama partia produkcyjna to podstawa), odpowiedniej ilości, a przede wszystkim ewentualnych uszkodzeniach, które na etapie przed położeniem mogą nam oszczędzić mnóstwo czasu. 

Pamiętajmy, żeby na montaż wykładziny wybrać czas, w którym nic innego, co mogłoby powodować zabrudzenia i zanieczyszczenia (w tym nawet zakurzenie) nie będziemy robić. Zadbajmy też o odpowiednią temperaturę do montażu i innego rodzaju warunki, w tym:

  • temperaturę otoczenia, która nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza i być mniejsza niż 17 stopni;
  • temperaturę podłoża, która powinna plasować się między 15 a 22 stopniami Celsjusza;
  • odpowiednią wilgotność podłoża (nie większą niż 2,5%) oraz powietrza (maksymalnie 75%).

Podsumowanie

Inwestowanie w wykładziny jako element wykończeniowy podłogi staje się coraz chętniej stosowaną praktyką nie tylko wśród inwestorów pragnących tanio wykończyć budynki użyteczności publicznej, ale i świeżo upieczonych właścicieli domów i mieszkań. Nie ma się zresztą czemu dziwić – same w sobie mają mnóstwo zalet, które doceni się nie tylko przy ich kupowaniu (niska cena), ale też – a może przede wszystkim – w czasie ich eksploatacji. Pamiętajmy jednak, że zanim tak właściwie je położymy musimy spojrzeć na podłoże, na którym się znajdą. To od niego zależy nasze ostateczne zadowolenie właśnie z wykładziny elastycznej. Niezależnie od tego, do jakiego pomieszczenia będziemy chcieli ją zaaplikować. Sprawdź:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *